Vlera e Shehidit ne Islam Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa


Join the forum, it's quick and easy

Vlera e Shehidit ne Islam Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vlera e Shehidit ne Islam

Shko poshtë

Vlera e Shehidit ne Islam Empty Vlera e Shehidit ne Islam

Mesazh nga Serpenta Sat Jul 04, 2009 2:25 pm


Vlera e shehidit në Islam

بسم الله الرحمن الرحيم
Ndoshta prej shkaqeve më kryesore që muslimanët e kanë lënë xhihadin është se ata e injoruan vlerën e shehidllëkut dhe të shehidit.Allahu i ka dhënë vlerë të madh shehidit,shpërblim i cili mund të arrihet në këtë botë duke dhënë atë që është me eshtrenjtën.
Ndërkaq shkaku që është fikur ylli i xhihadit në qiell është ngase po injorohet vlera e shehidit.Hëna e pastër e cila ka ndriçuar në qiell tani është zënë ,dhe është bërë e vrënt nga injoranca për vlerën e shehidit.Kur muslimanët ia dinin vlerën xhihadit dhe shehidit,dita e tyre ishte e ndritshme,e kur e injoruan atëherë dita e tyre u bë e vranët,dhe nata e tyre u bë e errët kurse bukuria e shkëlqimit të xhihadit ka humbur,kambët e kuajve të xhihadit janë thyer kur muslimanët e harruan vlerën e shehidit,ndërsa luanët e xhihadit i kanë mbyllur ,kështu që humbja e vlerës së shehidit ka bërë që të humbet një rukne(shtyllë) prej rukneve të muslimanëve e që Allahu ka thënë : “Juve u është bërë obligim lufta, ndonëse ju e urreni atë. Por mund që ju ta urreni një send, e ai është shumë i dobishëm për ju, dhe mund që ju ta doni një send, e ai është dëm për ju. All-llahu di (fundin e çdo sendi) e ju nuk dini(Bekare:216),apo nga shakaqet që muslimanët janë në këtë gjendje është se e kanë ndryshuar kuptimin e jetës ,dhe nuk janë duke ditur kënaqësinë e jetës,për atë thotë një hoxhë Allahu e ruajtë : thanë:
Se kënaqesia apo gëzimi i njërzëve është që të rrish i qetë,
Të rrish i qetë dhe mos ta ngrisësh zërin dhe as mos të nxjerrësh zjarmë,
Kënaqësia është që të jetosh afër familjes,
E nuk është kënaqësi që t’dalësh apo të shpërngulesh nga vendi yt apo të nxjerrin nga shtëpia,
Thanë: Se kënaqësia është që të ecësh pas kolonës ,
Të ecësh i qetë e të mos bëshë zhurmë,
Të thuash ashtu si thonë të tjerët “ti të mos i refuzosh as ti mos kundërvihesh,
Thanë: Se kënaqësia është që të ecësh pas shumicës,
Që të prinë të tjerët e ti të mos prish,
Dhe ti thuash çdo qeverie: Ah, rroftë qeveria juaj,
Thash: Jeta është lëvizje,
Nuk është që ti të rrish i qet dhe të bëhesh si i vdekur,
E jeta është Xhihad a ka mundësi që të bën Xhihad ai i cili rri në shtratin e tij?
Jeta është që ti ta ndish kënaqësinë në lodhje e jo kur të jesh në shtratë,
Jeta është që ti të mbrosh nderin,
,A ka ndonjë njeri i lirë që nuk e mbron nderin e tij,
jeta është që ti ta dish se gota e cila është mbushur me ujin e nënçmimit është sikur gota e mbushur me ujin e përvluar(e nxehtë),
jeta është që ti të jesh Halife(sundues në tokë)dhe ti të prish e jo të tjerët,dhe të thuash PO dhe JO ,
E qëndrimin ta kësh duke qen syqelur.
Allahu thotë : “All-llahu bleu prej besimtarëve shpirtërat dhe pasurinë e tyre me xhennet. Luftojnë në rrugën e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim të cilin e vërtetoi në Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush është më zbatues i sigurt i premtimit të vet se All-llahu? Pra, gëzonju tregtisë që bëtë me Të. Ky është suksesi i madh.( Tevbe:111) Nga ky ajet nxjerrim këto dobi :
a)Allahu i Lartësuar e përmend se ç’ështja e shehidllëkut dhe kjo lloj tregëtie të cilën Allahu e ka bërë mes Tij dhe besimtarve, e ka bërë në Tevrat dhe në Inxhill.
b)Nga ky ajet kuptojmë se nuk ka kush më shumë se Allahu që i përmbahet premtimit.
c)Ndërsa pjesa tjetër e ajetit është një vërtetim se këtyre personave u jepet myzhde për atë që kanë vepruar .
ç)Dhe pjesa e fundit Allahu na tregon se ky është fitimi më i madh për ata që kanë bërë këtë tregti.
Vëllezër të dashur, mehri i dashurisë së Allahut dhe xhennetit është dhënja e shpirtit dhe pasurisë së tij, e këtë nëse do muslimani ta arrij atëherë le të veproj kështu,sepse Allahu këtë e ka kërkuar, e kush e do xhennetin dhe kënaqësinë e Allahut duhej që ai t’a jep për meher shpirtin dhe pasurinë e tij, e pasi që t’na bëhet e qartë kjo e shohim se frikacakët ,ata që janë koprracë që nuk e japin shpirtin dhe pasurinë e tyre për kënaqësinë e Allahut, nuk paskan vend në xhennetin e Allahut, ngase Allahu një grupi të njerëzve ua paska shitur xhennetin kurse të gjithë kampionët ndalen dhe këtë nuk munden ta realizojnë,e kush ngritet ta bëjë këtë tregti? Ngriten ata që sinqerisht e duan Allahun dhe e dëshirojnë kënaqësinë e Tij dhe ndalen e shikojnë secili nga shpirtërat është më meritor për t’iu shitur xhenneti e pastaj pasi që ecë kjo tregti ,ecë në duart e atyre që e duan Allahun ,e ndalet në duart e atyre që thotë Allahu: “Janë të butë ndaj besimtarve dhe të ashpër ndaj jo besimtarve dhe luftojnë në rrugën e Allahut dhe nuk kanë asnjë herë frikë.”(Maide: 54) Për t’iu pranuar kjo, atëherë duhet me qenë nga ata që thotë Allahu: “Thuaj: Nëse e doni All-llahun, atëherë ejani pas meje që All-llahu të ju dojë”(Ali Imran:31),tash vonohen dhe mbetën ata të cilët e pasojnë Pejgamberin sal-llahu alejhi ve selam vetëm në fjalë,sjellje dhe në vepra ,mirëpo kërkohet dëshmia e tyre të jetë e drejtë,si? Duhen që të jenë prej atyre“që luftojnë në rrugën e Allahut dhe nuk kanë asnjë herë frikë.” (Maide: 54), e kur të vendoset ky kusht vonohen shumë prej muslimanëve dhe ngriten muxhahidët. Thotë Allahu i Lartësuar: “E për ata që u mbytën në rrugën e All-llahut mos thoni: “Janë të vdekur,Jo ata gjallë janë nuk kanë vdekur”,por ju nuk kuptoni (gjallërinë e tyre).”(Bekare,154) e pasi që Allahu e mori jetën e tyre dhe pasurinë e tyre Allahu nuk ka nevojë për këto,mirëpo Allahu atij që do i’a jep këtë mundësi :që të vritet ne rrugë të Allahut ,që të fitoj shkallën më të lartë të xhenetit .Dhe gjithsesi ,nuk janë të barabartë luftëtarët në rrugën e Allahut (muxhahidët ) me ata që thonë: e duam Allahun e në realitet nuk janë nga ata që sakrifikojnë për Allahun e Lartësuar. Gjithsesi Allahu dëshiron nga ata që të shikoj bujarinë e tyre”.Vallahi ,sikur të mos kishte zbritur asnjë ajet për muxhahidët edhe për shehidët ky ajet do të kishte mjaftuar.Me të vërtetë shehidi meriton që të thirret se është i gjallë,ngase kur ka qenë në këtë botë dhe ka ecë, ka menduar në shehidllëk dhe ka qenë i gatëshm për ta dhënë edhe shpirtin për hirë të Allahut të Lartësuar.Atëherë shohim se çfarë dhuntie u ka dhënë Allahu shehidëve .Mirëpo muslimanët nuk janë duke e vlersuar shehidin,shehidlloku te muslimanët nuk ka peshojë tani, sepse mendojnë që një minut heshtje mjafton. Për gjithë atë që e bëri ai ,e shpërblejnë me një ditë feste që e bëjnë për të,e pastaj flitet pak për të dhe harrojnë të cekin paralajmërimin dhe përgëzimin me çka Allahu ka lajmëruar dhe i ka përgëzuar ata që kanë vdekur për hirë të Allahut të Lartësuar.Ah sikur fjalet e tyre ti kishin hapur dyert e qiellit(xhennetit) Ah sa larg janë,fjalët e tyre janë boshe sepse flitet për të dhjetë minuta dhe e harrojnë shehidin,kaq.
Trasmeton Ebu Hurejra r.a nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam ka thënë: “Nuk ka kush që plagoset në rrugën e Allahut, ndërsa Allahu e di se kush është plagosur për hirë të Tij,vetëm se vjen në ditën e gjykimit e ngjyra e tij është ngjyrë gjaku dhe kurse aroma e tij i vjen erë parfumi”(Buhariu)
Ndërsa Imam Termidhiu trasmeton nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam ku thotë: “Nuk ka diçka me e dashur tek Allahu se dy pika ose dy gjurmë,dy pika janë “Ai të i cilit i rrjedhin lotët nga frika e Allahut dhe një pikë gjaku që derdhet në rrugë të Allahut”ndërsa dy gjurmë janë: “Një gjurmë të cilën besimtari e kalon gjatë rrugës së Allahut apo një gjurmë që i ka mbetur nga farzet e Allahut”.
Trasmeton Enes bin Malik r.a nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam i cili thotë:“Sa rob prej robve të Allahut që vdes dhe që meritojnë që të kthehet pas vdekjes se tij në këtë botë përveç shehidit,pasi që ta sheh shperblimin dhe vlerën që e ka,ai ka dëshirë që të kthehet dhe të mbytet edhe një herë në rrugën e Allahut,ndërsa në një trasmetim tjetër thuhet se kërkon që të kthehet 10 herë dhe të mbytetej përAllahun”(Buhariu).Nga Enesi bin Malik r.a trasmetohet se nëna e Harithit bijes së Numanit erdhi te Pejgamberi sallahu alejhi ve selam dhe i tha: “O Pejgmber i Allahut a nuk më tregon për Harithin(I cili ishte mbytur në luftën e Bedrit ) e i Dërguari i Allahut i tha Oj nënë djali e fitoj xhennetin më të lartë i cili gjendet në Xhennetul-Firdeus”(Buhariu) Thotë Allahu i Lartësuar: “Le të luftojnë në rrugën e Allahut, ata që e japin jetën e kësaj bote për botën tjetër. Kush lufton në rrugën e All-llahut e mbytet (bie dëshmor) ose triumfon, Ne do t'i japim atij shpërblim të madh.”(Nisa:74)
Ndërsa trasmetohet nga Ebu Hurejra r.a se Pejgmberi sallahu alejhi ve selam ka thënë: “Kush i ka besuar Allahut,të Dërguarit të Tij,e ka falë namazin dhe ka agjëruar ramazanin,është e drejtë e Allahut që ta fus në xhennet përderi sa ai ka bërë xhihad në rrugë të Allahut ose ka qëndruar në tokën e tij ku ka lindur’ Të pranishmit e pytën O Pejgamber i Allahut a bënë që ti përgëzojmë njerëzit?Në atë rastë u tha:në xhennet Allahu ka përgatitur për muxhahidin njëqindë shkallë,distanca midis dy shkallëve është sa disatanca midis qiellit dhe tokës.Kur ta luteni Allahun luteni për xhennetin-Firdeus ngase ai është mesi dhe pjesa më e lartë e xhennetit.Mbi të është Arshi i Allahut,ku po ashtu prej tij burojnë lumenjët e xhennetit.”(Buhariu) Thotë Allahu i Lartësuar: “E ata që për hirë të All-llahut braktisën atdheun e tyre, (e duke luftuar) u vranë ose vdiqën, All-llahu do t'i shpërblejë me shpërblimin më të mirë, e s'ka dyshim All-llahu është më i miri shpërblyes.Ata do t'i vë në një vend ku do të jenë të kënaqur. All-llahu di më së miri (kush çka meriton) dhe është shumë i butë.(Haxh:58-59) Trasmetohet nga Semurete r.a se i ka thënë Pejgamberi sallahu alejhi ve selam: “Sonte kam ëndërruar dy njerëz më morën dhe më hipën mbi një pemë,e pastaj më futën në një shtëpi që për nga bukuria nuk kam parë kurrë shtëpi më të bukur.Më thanë “ Kjo është shtëpia e shehidëve” (Buhariu) Thotë Allahu i Lartësuar: “Pra, kur t'i takoni në (luftë) ata që nuk besuan mëshojuni në qafë (mbytni) derisa t'i rraskapitni, atëherë lidhni, e pastaj, ose lidhni ose kërkoni dëmshpërblim përderisa lufta të mos pushojë. Kështu pra, po sikur të dojë All-llahu, Ai do të hakmerrej ndaj tyre, por Ai dëshiron t'ju sprovojë njërin me tjetrin. E ata që ranë dëshmorë në rrugën e All-llahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua shton).Ata do t'i udhëzojë dhe do të përmirësojë gjendjen e tyre.Dhe do t'i shtie në Xhennetin, të cilin ua ka bërë të njohur atyre” (Muhamed:4-6) Nga Abdullah ibni Ebi Eufa r.a se I Dërguari i Allahut ka thënë: “ Dijeni se xhenneti është nën hijen e shpatave(armëve).”(Buhariu)
Nga Bera bin Azib r.a përcjellet se ai ka thënë: “ i erdhi te i Dërguarit të Allahut një njeri i armatorus mirë dhe i tha: “ O i Dërguari i Allahut ,a të luftoj njëherë e pastaj të bëhem musliman?” i Tha: ‘Njëherë bëhu musliman dhe pastaj lufto’ Ai Luftoj dhe u vra,me ç’rast i Dërguari i Allahut tha: “ Pak veproi por shume fitoi” (Muslimi).Po ashtu nga Ebu Hurejre trasmetohet se I Dërguari i Allahut ka thënë: “Shehidi ndien dhimbjen e plagës ashtu si ndonjëri nga ju kur e gëlltit një kokërr ilaçi” (Nesaiu) Kurse një sahabe na trasmeton nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam se ka thënë: “Kush e lut Allahun me sinqeritet për të rënë shehid,Allahu do ta ngrisë në shkallën e shehidëve edhe nëse vdes në shtratin e tij.”(Nesaiu) Nga Enes bin Malik r.a përcjell nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam se Allahu ka thënë: “Muxhahidi në rrugë të Allahut te Unë është i garantuar.Nëse e marr,do t’ia bëjë trashëgim xhennetin e nëse e kthej,e kthej duke fituar shpërblim ose prehë të luftës(plaqkë).” (Termidhiu) Po ashtu Ibn Abasi r.a trasmeton nga Pejgamberi sallahu alejhi ve selam që ka thënë: “Kur vëllezërit ran shehidë në luftë të Uhudit,Allahu shpirtrat e tyre i futi në shpendë të gjelbër,të cilët silleshin nëpër lumenjët e xhenntit.Ata hanin nga frutat e tij ngjiteshin nëpër kandilë të artë të varur në hijë të Arshit,Kur e përjetuan kënaqësinë e ngrënies,pirjes dhe bisedës e pytën Allahun?Kush di t’i lajmëroj vëllezërit tanë se ne jemi gjallë dhe duke u shpërblyer në xhennet,në mënyrë që të mos të largohen nga xhihadi dhe të mos tërhiqen kur të luftojnë!?Allahu tha: “Unë do ti lajmëroi për ju”Me atë rastë zbriti ajeti “Mos i llogariteni ata të cilët u vran në rrugë të Allahut të vdekur,jo por ata janë të gjallë dhe te Allahu shpërblehen.”


Edituar për herë të fundit nga Serpenta në Sat Jul 04, 2009 2:26 pm, edituar 1 herë gjithsej
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vlera e Shehidit ne Islam Empty Re: Vlera e Shehidit ne Islam

Mesazh nga Serpenta Sat Jul 04, 2009 2:26 pm

(Ebu Davudi) Nga Utbe bin Abd Es-Selemij trasmeton se ka thënë: I Dërguari i Allahut ‘Ata që vriten janë tri llojesh:
a)Besimtari i vërtetë i cili ka bërë xhihad më shpirt e me pasuri në rrugën e Allahut.Kur ballafaqohet me armikun lufton derisa të vritet.Ky është shehidi i shpërblyer në pallatet e Allahut,të cilët Pejgamberët nuk ia kalojnë në vlerë përpos më shkallë të shpalljes.
b)Besimtari që ka bërë vepra të mira e të këqia,I cili ka bërë xhihad me shpirt dhe pasuri në rrugë të Allahut.Kur të ballafaqohet me armikun lufton derisa të vritet.Ai mjet pastërimi e ka shpatën e cila ia fshin mëkatet.E ky hyn në xhennet nga cila do prej dyerve të xhennetit që të dëshirojë.
c)Ky është në zjarr nga se shpata nuk e pastron nga nifaku(hipokrizia).” (Daremiu)
Dhe ajo që e shpërblen Allahu i Lartësuar shehidin pasi që ta nderon me ketë shkallë,na është trasmetuar nga Mikdam bin Ma’dikerib se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve selam ka thënë: “Shehidi te Allahu fiton gjashtë epitete:
a) Pika e pare e gjakut që bie në tokë iu falën mëkatet që i ka si mes robit-Krijuesit,
b) E sheh vendin e tij në xhennet,
c) Mbrohet nga dënimi i varrit,
ç) Sigurohet nga trishtimi i ditës së Kijametit,
d) Stoliset me stolinë e imanit,
e) Martohet me shtatëdhjetë hyri dhe ndërmjetson për shtatëdhjetë antarë të familjes së tij.” (Ibn Maxhe)
Pasi që e pamë se shehidit Allahu i dhuron shumë të mira, do ta përmnedim një hadith që tregon për disa persona që luftojnë jo për Allahun por që të thuhet për ta se ai ka qen trim e luftëtar ,nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se ka thënë: “E kam dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë: “Personi i parë që do të gjykohet në Ditën e Gjykimit është njeriu që ka rënë dëshmor në fushëbetejë. Ai do të shpjeret në gjykim dhe do t'i ekspozohen begatitë e tij që ia ka dhënë All-llahu, të cilat ai do t'i njohë e atëherë All-llahu do t'i thotë: 'Ç'ke bërë me begatitë që t'i kam dhënë?' Ai thotë: 'Kam luftuar për Ty derisa kam rënë dëshmor'. All-llahu do t'i thotë: 'Gënjen, sepse ti ke luftuar që të thuhet se je trim i patrembur dhe kështu është thënë për ty'. Atëherë do të urdhërojë që të tërhiqet për fytyrë derisa të hedhet në zjarr...”(Muslimi)
Dhe për fund,e lusim Allahun e Lartësuar që të na bëj neve prej atyre që na jep këtë nder të madh për të rën shehid në rrugën e Tij,që pastaj të jemi në shoqëri të Pejgamberëve, të të sinqertëve ,të shehidëve dhe të salihinëve në xhennetin e Allahut . Amin!!!

Përgatitur nga Ewwab el Albani
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi