Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa


Join the forum, it's quick and easy

Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet

Shko poshtë

Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet Empty Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet

Mesazh nga Nasip Sun Jul 19, 2009 2:17 pm

Pemët dhe perimet mbrojnë nga infeksionet F.0718105221508_m

Shkencëtarët nga University School of Medicine në Boston kanë zbuluar se konsumimi i i pemëve dhe perimeve zvogëlon rrezikun nga infeksionet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.
“Journal Public Health Nutrition” ka publikuar studimin e realizuar te 1.000 shtatzëna, i cili ka treguar se shtatzënat të cilat kishin konsumuar më shumë pemë dhe perime, kishin qenë për 26% më pak të rrezikuara nga infeksioni në krahasim me shtatzënat të cilat kishin konsumuar më pak nga këto ushqime.

Tashmë është e ditur se konsumimi i ushqimit që përmban sasi të konsiderueshme të pemëve dhe perimeve përforcon imunitetin, ndërsa ky është studimi i parë i cili tregon se pemët dhe perimet zvogëlojnë rrezikun nga infeksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes te shtatzënat.
Nasip
Nasip
Moderator
Moderator

Gjinia Gjinia : Male
Postimet Postimet : 147
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 35
Regjistrim Regjistrim : 11/02/2009
Vendbanimi Vendbanimi : kosova
Humori Humori : Portokali
Hobi Hobi : Gjithcka
Horoskopi : Aquarius

http://www.albveraa.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi