Fjal te Urta > islamike Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa


Join the forum, it's quick and easy

Fjal te Urta > islamike Miresevini031rwvj7
Pershendetje antar te nderuar,Qe te keni perparsi ne qdo forum Duhet qe te jeni te regjistruar.

Neqoft se jeni te regjistruar Ju lutem kyquni forum.
Me Respekt Stafi: Albveraa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjal te Urta > islamike

2 posters

Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga Serpenta Fri Aug 07, 2009 2:45 pm

1. Virtyti i diturisë është më i dashur tek Allahu se virtyti i adhurimit.″
2. ″Janë dy grupe nga ummeti im që, kur ata janë të devotshëm, ummeti im do të jetë në të drejtë e kur ata janë të prishur ummeti im do të korruptohet: dijetarët dhe sundimtarët.″
3. ″Njeriu ndikohet nga besimi i miqve të tij, ndaj kujdes me kë shoqëroheni!″
7. ″Nderi i besimtarit qëndron tek vigjilimi natën (për ibadet), kurse respekti i tij tek mos varja nga njerëzit.″
8. ″Gjërat që i çojnë njerëzit më shumë në Xhennet janë devotshmëria dhe mirësjellja.″
9. ″Mos shikoni vogëlsinë e mëkatit por madhështinë e Atij ndaj të cilit keni mëkatuar!″
10. ″Kush përhap çështjet fetare pa kompetencë i bën dëm fesë, në vend që t′i shërbejë.″
11. ″Tri gjërave i druhem për ummetin tim pas meje: shmangies pas diturisë, joshjeve devijuese dhe epshit të stomakut e të pjesëve intime.″
12. ″Kush ruhet nga veset e stomakut, gjuhës dhe pjesëve intime është i mbrojtur nga të gjitha mëkatet.″
13. ″Ai që i kalon dy ditë njësoj, është në humbje.″
14. ″Ibadeti ka shtatëdhjetë degë; më e mira prej tyre është fitimi i jetesës me hallall.″
16. ″Zemërimi e prish imanin si uthulla mjaltin.″
17. ″Hajri i dynjasë dhe i ahiretit është tek dija.″
19. ″Pyetni të diturit, rrini me të urtët dhe shoqërohuni me të varfrit!″
20. ″Dy rekate të martuarit janë më të vlefshme se qëndrimi zgjuar natën dhe agjërimi ditën i beqarit.″
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Re: Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga Serpenta Fri Aug 07, 2009 2:47 pm

21. ″Kush martohet ka fituar gjysmën e imanit dhe duhet t′i frikësohet Zotit për gjysmën tjetër!″
22. ″Më të provuarit e të vdekurve tuaj janë beqarët.″
23. ″Fjala ′të dua′ e burrit nuk do ta lërë kurrë zemrën e gruas.″
24. ″Dyert e mëshirës hapen në katër raste: kur bie shi, kur fëmija vështron me dashuri fytyrën e prindit, kur hapet Qa′bja dhe kur martohet dikush.″
25. ″Rënkimi i banorëve të Xhehenemit është kryesisht prej shtyrjes së pendimit.″
27. ″Pajtimi i dy personave është më i mirë për myslimanin sesa të gjitha lutjet dhe agjërimet së bashku.″
28. ″Ai që drejton në punë të mira është si ai që i kryen ato.″
29. ″Ai që e mërzit besimtarin nuk mund ta shlyejë fajin e vet edhe po t′i ofrojë atij tërë botën.″
30. ″Kush fyen një besimtar më ka fyer mua.″
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Re: Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga Serpenta Fri Aug 07, 2009 2:47 pm

31. ″Kur të takoheni, filloni me selam dhe përqafim, e kur të ndaheni nisuni duke kërkuar falje.″
35. ″Fatkeqësia e shkaktuar nga gjuha është më e rëndë se ajo e shkaktuar nga tehu i shpatës.″
36. ″Shkatërrimi i njeriut ndodhet në tri gjëra: stomakun, epshet dhe gjuhën.″
37. ″Shpifja vepron më shpejt ndaj besimtarit sesa lebra ndaj lëkurës
46. ″Tre janë tiparet e atij që donë të duket: aktivizohet shumë ndër njerëz, bëhet përtac kur ndodhet vetëm dhe dëshiron të lavdërohet në të gjitha situatat.″
47. ″Tre janë tiparet e hipokritit: kur flet gënjen, kur i besohet zhgënjen, kur premton shkel.″
48. ″Tri janë shenjat e përtacit: vonon derisa neglizhon, neglizhon derisa çon dëm dhe çon dëm derisa mëkaton.″
49. ″Shenjat e injorantit janë: të fyen kur e shoqëron dhe të shan kur e braktis; të mban borxhli nëse të jep diçka dhe tregon mosmirënjohje nëse i jep diçka; të tradhton nëse i beson një sekret e të akuzon (për tradhëti) nëse të tregon një sekret. Bëhet mosmirënjohës, i ashpër dhe i vrazhdë nëse është i pasur, mohon haptas mirësitë e Allahut nëse është i varfër; e tepron kur është i lumtur dhe humbet shpresat kur trishtohet; gajaset kur qesh dhe bulurin kur qan. Injoranti shan të përzotshmit; as nuk e don e as nuk e respekton Allahun; as nuk druhet prej Tij e as nuk e kujton. Ai të lavdëron me tepri nëse ia bën qejfin dhe do të akuzon për gjëra që s′i ke nëse nuk ia bën.″
50. ″Shenjat e ndershmërisë janë katër: besnikëria, besimi në premtimin dhe ndëshkimin Hyjnor, mbajtja e fjalës dhe shmangia e hiles.″
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Re: Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga Serpenta Fri Aug 07, 2009 2:48 pm

51. ″Shenjat e imanit janë butësia, inteligjenca dhe turpi.″
52. ″Shenjat e sabrit janë katër: durimit para fatkeqësive, vendosmëria në vepra të mira, modestia dhe mëshira.″
53. ″Shenjat e të sinqertit janë katër: gjykon drejt, i nënshtrohet së vërtetës, pëlqen për njerëzit atë që pëlqen edhe për vete dhe nuk shtyp kurrë askënd.″
54. ″Shenjat e atyre që duan të duken janë: punon fort nëse dikush e sheh dhe bëhet përtac kur është vetëm; kërkon lavdërimin e të tjerëve në çdo veprim dhe mohon (meritat e të tjerëve) për t′u dalluar.″
55. ″Katastrofat duhen pritur kur mëkatarët bëhen prijës, prijësat bëhen shërbëtorë dhe gjynahqarët respektohen.″
56. ″Ecja e nxituar ia largon bukurinë besimtarit.″
57. ″Jini të butë me fisnikun që është ulur (në rang), të pasurin që humb (pasurinë) dhe të diturin që bie në duar të injorantëve.″
58. ″I mallkuar qoftë ai që ua ngarkon telashet e tij të tjerëve.″
62. ″Engjëjt e qiejve dhe të tokës mallkojnë atë që jep fetva pa dije.″
63. ″Ai që bën si i varfër do të bëhet i varfër.″
64. ″Pas idhujtarisë, gjëja më e rëndësishme për të cilën jam paralajmëruar është debati i ndezur.″
65. ″Kush mashtron, lëndon ose gënjen një musliman nuk është prej nesh.″
68. ″Më besimtarët ndër ju janë më të sjellshmit.″
69. ″Arshi Hyjnor lëkundet dhe Allahu zemërohet sa herë që një gjynahqar lavdërohet.″
70. ″Kjo dynja është burg për besimtarët dhe parajsë për jobesimtarët.″
71. ″Besimtari mund të mësohet me gjithçka, përveç gënjeshtrës dhe mashtrimit.″
72. ″Pikëllimi është pendim.″
73. ″Heqja dorë nga keqbërja është sadaka.″
74. ″Zuhdi është të shpërfillësh shpresat, falënderosh për çdo favor dhe të përmbahesh nga harami.″
75. ″Mos bëni kurrë bamirësi për t′u dukur dhe mos e shpërfillni kurrë atë nga turpi.″
76. ″Dy fjalë janë të çuditshme: e urta që nxjerr budallai pranojeni atë, dhe e budallepsura që shqipton i urti faleni atë.″
77. ″Mëshira lëshohet mbi bamirësit e pa lëvduar
Serpenta
Serpenta
Princess
Princess

Gjinia Gjinia : Female
Postimet Postimet : 605
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 01/07/2009
Vendbanimi Vendbanimi : Atje
Horoskopi : Gemini

http://www.albveraa.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Re: Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga kujta Tue Sep 28, 2010 7:03 am

Fjale shume te mencura
kujta
kujta
Antar-Albveraa

Gjinia Gjinia : Male
Postimet Postimet : 6
Sa Vjeqar'e Sa Vjeqar'e : 33
Regjistrim Regjistrim : 27/09/2010
Vendbanimi Vendbanimi : Kudo
Horoskopi : Scorpio

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjal te Urta > islamike Empty Re: Fjal te Urta > islamike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi